NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 120 Kč
naše cena 120 Kč

UMĚLÉ RYBÍ OČI / Jak usadit umělé oči - návod

Umělé rybí oči „Real fish eyes“

Výběr správné velikosti:

Velikost očí měříme nejlépe až po úplném vysušení preparátu (doporučeno), aby již sesycháním nemohlo dojít ke změně velikosti oční jamky. Není to však podmínkou, protože se dá skalpelem nebo mikrobruskou před usazením otvor upravit.

Změříme (nejlépe posuvným měřítkem) délku oční jamky a vybereme zjištěnému rozměru nejblíže možnou velikost směrem dolů. Není třeba nechávat mezi délkou jamky a velikostí umělého oka větší rezervu. Oko by nakonec mohlo působit příliš malé.

Jak správně zasadit oči do preparátu ryby:

1. Před umístěním očí se ujistěte, že je preparát řádně vyschlý. Vysoká vlhkost by mohla oči poškodit (zakalení pryskyřice a snížení průhlednosti).

2. Obvod jamky začistěte skalpelem přesně na rozměr oka a vyhlubte za okem dostatečný prostor (cca 5mm) pro uložení dvousložkové epoxidové modelovací hmoty (Magic sculp, Apoxie sculpt apod.). Zadní obvodovou část umělého oka lze také ručním broušením na brusném papíru tvarově upravit pro přesnější zapasování oka do jamky. Zde ovšem také platí dvakrát měř a jednou řež!

3. Vtlačte oko do modelovací hmoty ve správném směru. Pokud je to na oku zřetelné, tak zúženou částí černé čočky dopředu a tmavším pigmentem na okraji oka nahoru.

4. Přebytečnou vytlačenou hmotu po obvodu vyhlaďte navlhčeným prstem. Oko následně očistěte osušte od vlhké model. hmoty. Krátkodobé působení vlhkosti oko nepoškodí.

5. Před závěrečným barvením ryby ( platí hlavně pro nástřik) zamaskujte oko ochranným latexovým nátěrem (např. eye protect, ultra mask apod.) a nechte zaschnout cca 15-30min. U ryb s vystouplým okem, ( např. kapr, tolstolobik, halibut apod.) zamaskujte pouze čočku s duhovkou. Vyčnívající zbytek oční bulvy je třeba přestříkat (sjednotit) do barvy okolní kůže viz bod 6.

6. Modelovací hmotu kolem oka a část bulvy kolem duhovky přestříkejte (sjednoťte) do barvy okolní kůže.

Po dobarvení preparátu setřete ochranný nátěr prstem, nebo dřevěnou špejlí. Kovové nástroje a nože k tomuto nepoužívejte, aby nedošlo k poškrábání povrchu umělých očí.

7. Nakonec přestříkejte celý preparát včetně očí bezbarvým lakem. Případné škrábance nebo matný povrch oka se nalakováním opět sjednotí a zjasní.